Od švýcarského vynálezu k celosvětovému fenoménu
Počátky a inspirace
Ěric Favre, švýcarský inženýr, zaměstnanec společnosti Nestlé, vždy věděl, že bude vynálezcem, ale byla to jeho italská manželka, která mu ala výzvu, k vytvoření dokonalého espressa. Pár se vydal do Itálie, procházet italské bary a hledat tu nejlepší kávu. Na nějakou dobu se usadili v Římě a navštěvovali oblíbenou Caffé Sant´Eustachio, kterou dnes turističní průvodnci považují za nejlepší espresso bar v hlavním městě. Zvědavý pár si všiml, že mnoho místních obyvatel navštěvovalo konkrétní kavárnu, a rozhodli se, že se naučí obchodní triky a přípravy espressa.
Vývoj a patentování
Všiml si, že tamní baristé dosahují lepší chuti kávy opakovaným pumpováním pák na kávovarech, čímž zvyšují tlak a optimalizují extrakci. Tento postřeh ho inpiroval k vývoji systému, který by tento porces automatizoval a zjednodušil. V roce 1976 Favre patentoval svůj vynález kávové kapsle. Zpočátku vedení Nestlé neprojevovalo velké nadšení, nevidělo potřebu investovat do drahých espresso kávovarů. Až v roce 1986 tehnejší ředitel společnosti Helmut Maucher zahájil produkci kapslí. Vzhledem k obavám možného neúspěchu, byla vytvořena samostatná značka Nespresso.
Uvedení na trh
V roce 1986 byl systém kapslí Nespesso uveden na trh jako luxustní produkt. Původně byly zaměřeny na specializovanou obchodní klientelu, bary, hotely, kanceláře. Tato strategie však nebyla příliš úspěšná a začátky společnosti byly obtížné. Cenově dostupnější kapsle se začaly objevovat ve švýcarských domácnostech, o 2 roky později dorazili do Francie a Spojených států. V roce 1991 však Éric Favre byl nucen společnost opustit.
Nová společnost Favre
Éric Favre využil příležitosti a založil několik úspěšných společností na výrobu espresso kapslí, včetně Monodor. Vyvinul novou generaci kapslí vyrobených z polypropylenu namísto hliníku. Mezitím se Nepsresso skutečně rozběhlo a Monodor se spojil s Lavazzou a Migros ve Švýcarsku. Patent získaný v roce 1991 na novou kapsli, která chránila Nespresso až do roku 2012, vyvolal sérii soudních sporů s Nestlé, která tvrdila, že s tímto konceptem přišla. Favre a generální ředitel Nestlé se nakonec dohodli v roce 2003. Když bylo Favremu 68 let (2015), nemohl najít nástupce, rozhodl se oba podniky prodat brazilské společnosti.
Galerie





